top of page

Zanaattan Sanata... 

     2012 yılında Üsküdar Aziz Mahmud Hüdai mahallesinde kapılarını açtığımız Hezarfen San’at, Niyazi Sayın ekolünün yaşatıldığı ender sanat evlerinden birisi. Sanat evimizde, Niyazi Sayın meşkini talebelere aktarırken geleneksel üslubu takip ediyoruz.
 
     Geleneksel üslup, sağlam temeller…
 
     Ney, klasik kemençe, tanbur, ud ve keman sazlarının usta hocalarımızla meşkinin yanı sıra, akademik düzeyde verdiğimiz nazariyat ve solfej dersleriyle musiki eğitiminin sağlam temeller üzerinde yükselmesini hedefliyoruz. Hezarfen isminin gereğine uygun kurduğumuz hüsn-ü hat atölyesi de kültürümüzün bir diğer sacayağı olarak sanat evimizde kendine zemin buluyor. Hezarfen San’at olarak, bünyemizde bir araya getirdiğimiz müzik topluluğu ile de etkinlik ve konser düzenlemekteyiz. 2015 Aralık ayından itibaren periyodik olarak Galata Mevlevihanesinde Mevlevi Ayin-i Şerifi icra etmekteyiz.
 
     Hezarfen San’at olarak musiki eğitiminin yanı sıra kaybolmaya yüz tutmuş Türk el sanatları sahasındaki araştırma ve uygulamalarıyla da kültürümüzü zenginleştirmeyi amaç ediniyoruz. Zanaatı sanat gözüyle uygularken, usta zanaatkâr ve kâmil sanatçının ayrı noktalardan çıksalar dahi aynı noktada, yani güzellikte birleşeceğine inanıyoruz. Kişiye özel açtığımız neylerin yanı sıra, nadir bulunan hammaddelerden mâmul ve bir eşi daha olmayan; başpare, mühre, zahme ve ebru bizi gibi sanat gereçleri, Zanaatten sanata düsturu doğrultusunda meydana getiriyoruz.
Salih BİLGİN
bottom of page